Kim jestem?
Jestem psychologiem, certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym PTTPB nr 1697. Ukończyłem studia psychologiczne w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi, kurs psychoterapii zrealizowałem w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywałem w ramach prywatnej praktyki psychoterapeutycznej oraz staży: oddział diagnostyczno-obserwacyjny w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Klinika Zaburzeń Afektywnych i Psychotycznych, oddział neurochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej, Klinika Neurochirurgii i Chirurgii Nerwów Obwodowych w Łodzi, Poradnia Zdrowia Psychicznego w Uniwersyteckim Szpitalu Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.
Współpracuję z Pracownią Psychoterapii Terapia Ma Sens oraz Zespołem Szkół Społecznych Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Łodzi. Zainteresowania zawodowe koncentruję wokół zaburzeń psychicznych po traumie, zaburzeń osobowości, regulacji emocji, dialektycznej terapii behawioralnej (DBT), treningu umiejętności DBT, intensywnej krótkoterminowej psychoterapii psychodynamicznej (ISTDP).
Zajmuję się zaburzeniami adaptacyjnymi, kryzysami emocjonalnymi i życiowymi, regulacją intensywnych emocji, zaburzeniami lękowymi, OCD, zaburzeniami nastroju i osobowości (BPD, NPD), zaburzeniami po traumie oraz przemocy narcystycznej. Pracuję z osobami dorosłymi. Pracę poddaję superwizji koleżeńskiej, grupowej (dr hab. n. med. Paweł Holas) oraz indywidualnej (dr n. społ. Izabela Pawłowska).
Doświadczenie:
- 2019 r. – obecnie: Psycholog, psychoterapeuta własna działalność gosp. Michał Stokwisz Psycholog
- 2018 r. – obecnie: Psycholog, psychoterapeuta w Terapia Ma Sens
- 2023 r. Oddział diagnostyczno-obserwacyjny, Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Klinika Zaburzeń Afektywnych i Psychotycznych w Łodzi
- 2023 r. Oddział neurochirurgii, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej, Klinika Neurochirurgii i Chirurgii Nerwów Obwodowych w Łodzi
- 2023 r. Poradnia Zdrowia Psychicznego w Uniwersyteckim Szpitalu Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi
- 2018 r. – 2022: Psycholog w Zespole Szkół Społecznych STO im. Ewarysta Estkowskiego w Łodzi
- 2020 r. – 2021 r.: Psycholog w Łódzkim Studiu Terapii
- 2014 r. – 2021 r.: Wolontariusz, członek rady programowej w Łódzkiej Fundacji Psychoterapii
- 2017 r. – 2017 r.: Praktykant w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, Szpital Im. J. Babińskiego
Członkostwo
- 2019 r. – obecnie: Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB)
- 2021 r. – 2022 r., 2025 r.: Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (PTDBT)
Szkolenia, kursy, konferencje:
- 2025 r. Szkolenie: Konceptualizacja w terapii poznawczo-behawioralnej – zagadnienia ogólne i praktyczne zastosowanie sformułowania. Dr Izabela Pawłowska.
- 2024 r. Szkolenie: Zaburzenia osobowości w ujęciu poznawczo-behawioralnym – modele, rola procesów transdiagnostycznych i regulacji emocji. Dr Izabela Pawłowska.
- 2024 r. Szkolenie: 2023 Intensive Trauma Treatment Workshop. Dr Arielle Schwartz.
- 2024 r. Szkolenie: The Body Keeps Score-Trauma Healing. Bessel van der Kolk.
- 2023 r. Szkolenie: Dialectical Behavior Therapy (DBT): 4-day Intensive Certification Training Course. Lane Pederson, PsyD, LP, C-DBT.
- 2023 r. Szkolenie: Integracyjne podejście do leczenia złożonego ptsd i zaburzeń dysocjacyjnych. Kathy Steele.
- 2019 r. – 2023 r. Kurs: Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej
- 2022 r. Szkolenie: Radykalnie otwarta terapia dialektyczno-behawioralna (RO-DBT)
- 2022 r. Szkolenie: „Trzecia osoba w związku. Terapia par z problemem seksu pozamałżeńskiego”. Dr Dariusz Skowroński.
- 2022 r. Szkolenie: Terapia schematu w narcystycznym zaburzeniu osobowości Wendy Behary
- 2022 r. Szkolenie: Dialektyczna terapia behawioralna w pracy z młodzieżą (DBT-A)
- 2022 r.: Konferencja PTTPB Terapia poznawczo-behawioralna wobec współczesnych wyzwań
- 2021 r. Szkolenie: Stosowanie i interpretacja Minnesockiego Wielowymiarowego Inwentarza Osobowości®-2 – MMPI®-2
- 2021 r.: Konferencja PTTPB
- 2020 r. Kurs: 8-tyg. Trening Współczucia (Compassion for Life). The Mind Institute
- 2019 r. Kurs: Całościowe szkolenie DBT (Dialektyczna Terapia Behawioralna)
- 2018 r. Kurs: Trening umiejętności w ramach Dialektycznej Terapii Behawioralnej (DBT)
- 2018 r. Kurs: Psychoterapia poznawczo-behawioralna trudnych pacjentów ze skomplikowanymi problemami i wysokim ryzykiem samobójstwa
- 2018 r. Warsztaty: Prowadzenie grup wsparcia dla ojców
- 2018 r. Kurs: Szkolenie personelu medycznego z zakresu psychoonkologii
- 2017 r. Warsztaty: Taktyki przesłuchań metodą FBI
- 2017 r. Warsztaty: Wprowadzenie do praktyki współczucia (compassion)
- 2017 r. Kurs: MBSR Mindfulness Based Stress Reduction
Projekty i innowacje:
- 2017 r. – 2019 r.: „Ilustrowana publikacja psychoedukacyjna na temat zaburzeń lękowych, OCD”. Wydanie ilustrowanej książki psychoedukacyjnej „Zaraz stanie się coś strasznego. Pierwsza pomoc dla osób zmagających się z OCD i ich rodzin”
- 2016 r.: „Psychoterapia jest dla ludzi”. Kompleksowe działania informacyjno-edukacyjne z zakresu przeciwdziałania zaburzeniom psychicznym i promocji psychoterapii oraz ochrony zdrowia psychicznego.
- 2014 r.: „Akcja Psychoterapia”. Badanie świadomości społecznej na temat działania i skuteczności psychoterapii.
- 2013 r. – 2016 r.: „Przystanek Zielona Przystań”. Kompleksowe działania profilaktyczno-terapeutyczne dla dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym związanych z festiwalem Przystanek Woodstock.
- 2013 r.: „Bajkowe drogi, dróżki, ścieżki”. Zastosowanie bajkoterapii w celu redukcji lęku dzieci chorych, chorych przewlekle i onkologicznie przebywających łódzkich szpitalach.
Edukacja:
- 2019 r. – 2023 r.: Studia podyplomowe, Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem dr Agnieszki Popiel i dr Ewy Pragłowskiej
- 2017 r. – 2018 r.: Psychologia, studia doktoranckie. Instytut Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi
- 2012 r. – 2017 r.: Psychologia, specjalność psychologia zdrowia i kliniczna. Instytut Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi
Publikacje
- Pawełczyk M. A., Jankowski, J., Twarkowski, R., Stokwisz, M., Korona, K., Lusa, W., Błaszczyk, M., Wojdyn, M., Radek, M. (2024). Zastosowanie diagnozy neuropsychologicznej u chorego z wodogłowiem pokrwotocznym – opis przypadku.
- Stokwisz, M. (2024). Przegląd terapii poznawczych narcystycznego zaburzenia osobowości.
- Cwalina, E., Stokwisz, M. (2018). Zaraz stanie się coś strasznego. Pierwsza pomoc dla osób zmagających się z OCD i ich rodzin. Łódź: Łódzka Fundacja Psychoterapii
Wyróżnienia
- 2018 r.: Najlepsza praca magisterska w roku akademickim 2016/2017 Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego
- 2017 r.: I miejsce na konferencji Psych-ON 2017 r
- 2016 r.: Stypendium rektora za wyniki w nauce
- 2015 r. – 2016 r.: „Mentoring – Absolvent VIP”. Projekt mentorski skierowany do najzdolniejszych studentów Uniwersytetu Łódzkiego
Jak pracuję?
W ramach mojej praktyki psychoterapeutycznej korzystam z nurtu terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), a także z rozwiązań dialektycznej terapii behawioralnej (DBT).
Pracuję z osobami dorosłymi, młodzieżą. Czasami pracuję z parami.
Terapia poznawczo-behawioralna (cognitive behaviour therapy) jest metodą stosowaną w szerokim spektrum problemów i zaburzeń psychicznych m.in.: w zaburzeniach nastroju, odżywiania, lękowych, osobowości czy też uzależnieniach. Podejście to koncentruje się na teraźniejszości, na tym co dzieje się tu i teraz. Refleksja nad przeszłością pojawia się rzadziej i służy temu aby lepiej poznać i zrozumieć jej związki z aktualnymi problemami. W czasie terapii pacjent dowiaduje się, że sposób w jaki interpretuje rzeczywistość, własne doświadczenia wpływa na to jakie ma myśli, jakich doznaje uczuć, jak reaguje jego ciało oraz jakie zachowanie podejmuje. Posłużmy się przykładem, w którym pacjent interpretuje sprzeczkę z kolegą z pracy, jako niebezpieczną. W takiej sytuacji może pomyśleć “zaraz stanie się coś złego”, pojawia się wówczas lęk, ciało reaguje napięciem mięśni i krótszym, szybszym oddechem, pacjent postanawia wycofać się z rozmowy.
Czas trwania psychoterapii w podejściu poznawczo-behawioralnym szacuje się od kilku do kilkudziesięciu sesji. Czas trwania jednej sesji to 50 min, spotkania odbywają się co tydzień.
Dialektyczna terapia behawioralna (dialectical behavior therapy) jest odmianą terapii poznawczo-behawioralnej, łączy techniki poznawczo-behawioralne, uważności, akceptacji i procesów dialektycznych. Pierwotnie metoda została opracowana dla pacjentów z silnymi tendencjami samobójczymi i zaburzeniami osobowości z pogranicza (borderline). Terapia okazała się bardzo skuteczna wśród pacjentów, których wcześniej uznawano za nieuleczalnie chorych. Sukcesy tej metody spowodowały intensywny rozwój tego nurtu terapeutycznego. Aktualnie DBT stosuje się w leczeniu zaburzeń osobowości, nastroju, uzależnieniach, tendencji do samouszkodzeń i samobójczych.
Czas trwania terapii osób doświadczających całego spektrum objawów to średnio 2-3 lata – jest to czas leczenia osoby doświadczającej dużej ilości nasilonych objawów. Metoda stosowana jest w terapii indywidualnej i grupach treningu umiejętności. Czas trwania jednej sesji to 50 min, spotkania odbywają się co tydzień.